Zdrapki

Strona główna / Blog / Zdrapki

Zdrapki

Dzisiaj o tym jak zająć malucha, a jednocześnie wpłynąć na rozwój motoryki dłoni. Nie wiem jak wy, ale mnie zdarza się słyszeć od mam: "Moje dziecko nie lubi rysować". Może się zdarzyć, ale czy to znaczy, że w ogóle nie lubi żadnych prac plastycznych, kreatywnych?

 Zwykle nie i trzeba dziecko tylko trochę zachęcić. Jednym z moich ulubionych "zachęcaczy" są zdrapki amerykańskiej firmy Melissa&Doug.

O co chodzi ze zdrapkami? Zestaw zwykle składa się z kilku czarnych kartek, drewnianego patyczka i kartonowego szablonu (choć ten ostatni element nie zawsze występuje - zależy od wybranego zestawu). Drewnianym patyczkiem zdrapujemy czarną powłokę tworząc w ten sposób obrazek. Żeby uatrakcyjnić cały proces pod czarną powłoką jest ukryte jakieś tło. Dziecko zdrapując wierzchnią warstwę nie tylko tworzy obrazek, ale i odkrywa co jest schowane pod spodem. Prosta, a jakże pomysłowa zabawka. A dzieci je wprost uwielbiają.

Do wyboru jest kilka zestawów:

1. Zestaw księżniczki lub pojazdy. W tych zestawach na czarnej powierzchni dodatkowo są kontury, aby można łatwiej było wydrapać odpowiedni obrazek. W zestawie cztery różne obrazki do wykonania

2. Zestaw tęczowy lub holograficzny - te zestawy zawierają również po cztery kartki, ale z różnym spodem. W zestawie tęczowym spód jest kolorowy, w zestawie holograficznym srebrzysty. Dodatkowo w tych zestawach dołączone są szablony, które można odrysowywać, a na kartkach nie ma konturów.

3. Zeszyt do grawerowania, który zawiera aż 12 kartek (po 6 tęczowych i 6 holograficznych) oraz szablony dla fanów zdrapek.

Dzieci operują drewnianym patyczkiem jak kredką ćwicząc przy tym rękę i przygotowując ją do pisania. łatwość z jaką zdrapuje się czarną powłokę dodatkowo zachęca je do ćwiczeń. Jeśli nie wiecie jak zachęcić swoje dziecko do kreatywnej zabawy polecamy właśnie te produkty.